ایتا گپ آی گپ سروش

@mehre_velayat

0937 160 3074

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

رساله مصور - عبادات دو جلدی کاری است از کانون نشر احکام، وابسته به موسسه اطلس تاریخ شیعه. این کانون شیوه نوینی را در رساله نویسی به کار گرفته که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

موضوعات جلد اول:

تکلیف - تقلید - طهارت - وضو - غسل - تیمم

موضوعات جلد دوم:

نماز - مسجد - روزه

ویژگی های کتاب


1. انطباق با نظر هفت مرجع

در تنظيم اين کتاب، فتاوا و نظرات هفت تن از مراجع بزرگوار تقليد آمده است که به ترتيب حروف الفبا عبارتند از:

آيت الله العظمي امام خميني (ره)

آيت الله العظمي بهجت (ره)

آيت الله العظمي خامنه ای (مدظله العالی)

آيت الله العظمي سبحانی (مدظله العالی)

آيت الله العظمي سيستانی (مدظله العالی)

آيت الله العظمي صافي گلپايگانی (مدظله العالی)

آيت الله العظمي مکارم شيرازی (مدظله العالی)

توجه: در متن کتاب، تنها اسامي مراجع بزرگوار به اختصار آمده است؛ بدين وسيله از ساحت آن بزرگواران پوزش مي خواهيم و از درگاه خداي بزرگ برايشان، دوام سعادت را مسألت مي کنيم.

2. متن اصلی

در مواردي که نظر حضرت امام خمينی(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در منابع و استفتائات موجود بوده، متن اصلي را طبق فتاواي ايشان آورده ايم.

3. تفاوت فتاوا

در مواردي که نظر برخي از مراجع، با ديگران متفاوت بوده، نام ايشان به صورت جداگانه در متن آمده است؛ همچنين به دليل نيامدن فتاواي آيت الله العظمي سبحاني (مدظله العالی) در «توضيح المسائل ده مرجع»، نشاني توضيح المسائل و ديگر کتابهاي فتوايي ايشان را جداگانه در پانوشت آورده ايم.

توجه: در مواردي که به «توضيح المسائل ده مرجع» و منابع کمتري بسنده شده، به جهت کافي بودن سَند و پاسخگويي کامل به مسئله يا استفتا میباشد و مطابق نظر همة مراجع است.

در مواردي که منابع متعددی از مراجع محترم در ادامه «توضيح المسائل ده مرجع» يا «العروة الوثقی مع تعليقات» آمده، به جهت پاسخ گویی به ساير جزئيات مسئله و ارائه مطالب تکميلي و غناي مستندات مي باشد.

4. بهره وري از منابع دست اول

اساس کار گروه، بررسي دقيق منابع دستِ اولِ فارسي و عربي بوده که مورد تأييد دفاتر مراجع است؛ اعم از توضيح المسائل، استفتائات جديد، استفتائات موجود در پايگاه هاي اطلاع رساني مراجع، استفتائات کتبي موجود در بايگاني مؤسسه اطلس تاريخ شيعه و حواشي مراجع محترم بر عروة الوثقی و منهاج الصالحين و وسيلة النجاة.

5. غني سازي مسائل و استفتائات

بر آن بوده ايم که در مسائل مورد نياز مکلفین عزيز، به ويژه پاسخ به پرسشهاي نو و مورد نياز آنان، نظرات همة مراجع گردآوري شود. از اين رو در اين مجموعه بيش از 4000 استفتاي جديد آمده است.

6. ارائه موضوعات جدید و متنوّع فقهی

پرداختن به احکام و مسائل ضروری و مورد نیاز برخی قشرها، مانند نوجوانان، جوانان، دانشجویان، ورزشکاران، پزشکان، بیماران، و بازیگران و ... از موارد تحقیق شده است.

یادآوری می شود که در این کتاب سعی شده بیش تر به بیان احکام تکلیفی «واجب و حرام» و احکام وضعی «باطل و صحیح» بسنده شود.

7. روان سازي متن

روزآمدسازي واژه ها و يادکردهاي فقهي، حذف اصطلاحات نامتعارف و استفاده از چارچوب هاي گوناگون با عنوان «توجّه»، «نکته» و «پرسش» براي توضيح برخي واژه ها و آشنايي مخاطب با برخي مصاديق احکام، از نکات در خورِ توجّه در اين طرح است که براي نخستين بار صورت مي گيرد.

8. استفاده از داستان هاي اخلاقي، دانستني ها و نکته هاي آموزنده و علمي

گاه متناسب با موضوع، داستان يا نکته اي خواندني از زندگي اهل بيت و علماي ربّاني با عنوان «بياموزيم»، همچنين حکمت و چرايي برخي از احکام يا نکته هاي آموزنده اخلاقي، نيز ياد سپاري هايي براي پيشگيري از وسوسه در احکام آمده که به تشويق و راهنمايي خواننده مي پردازد.

9. ارائه قانون کلّي

در موردي که حکم فقهي را ميتوان به گونة قاعده اي کلي بيان کرد، مسأله را با عنوان «قانون کلي» در کادر آورده ايم تا خواننده در موارد مشابه بتواند به آن مراجعه کند.

10. تصاوير و نقاشي هاي آموزشي

از نوآوري ها و جاذبه هاي قابل توجه در اين طرح، بهره وري از تصاوير و نقاشي هاي آموزشي دقيق و کارشناسي شده در کنار متن است.

11. طرّاحي شایسته

امروزه توجّه به جذّابيت هاي بصري و هنري در کنار متن و گزاره هاي کتاب، از نکات بسيار مهم در آموزش، به ويژه ايجاد انگيزه براي مطالعه به شمار ميرود؛ از اين رو «مؤسسة اطلس تاريخ شيعه» با بهره گيري از افراد خلاّق، استفاده از جاذبه ها و طرحهاي هنري را در دستور کار، از جمله کتاب حاضر قرار داده است.

12. پیوندها

به کار گیری پیوندها و ارجاعات مناسب که مخاطب می تواند برای دیگر پرسش های خود در موضوع مورد نظر، به سایر بخش های این مجموعه مراجعه کند.

13. چکیده

خلاصه ای از مطالب هر بخش در جمله هایی کوتاه و روان، نیز خلاصه ای از فتاوای مورد اتفاق همه مراجع ارائه شده است.

14. اصطلاح نامه احکام

در پایان هر جلد، فصلی جداگانه در شرح کوتاهِ اصطلاحات فقهی آمده است که در این کتاب شرح تعدادی از آنها را مشاهده خواهید کرد.

 برای خرید کتاب، می توانید به صفحه خرید محصولات مراجعه نمایید.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

كتاب «آموزش مصوّر احكام»، طبق فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای(مد ظله العالی)، درباره‌ مجموعه‌ مسائل و استفتائات پیرامون احكام تكلیف، طهارت، وضو، غسل، تیمّم، نماز، مسجد و روزه با توضیحات تصویری، جدول و اینفوگرافیك است كه به كوشش مؤسسه‌ فرهنگی- هنری اطلس تاریخ شیعه(كانون نشر احكام) تهیه و تنظیم شده است و توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) برای نخستین‌بار با سبكی متفاوت و جذاب برای كلیه گروه‌های سنی چاپ و عرضه می‌شود.


برای خرید کتاب، می توانید به صفحه خرید محصولات مراجعه نمایید.

این کتاب دارای جدیدترین مسائل شرعی و استفتائات از محضر مقام معظم رهبری می باشد و در انتهای آن اصطلاح نامه‌ای با معانی سلیس و روان از واژگان دشوار فقهی قرار دارد.

"آموزش مصور احکام" شامل مجموعه مسائل پیرامون احکام تکلیف، تقلید، طهارت، وضو، غسل، تیمم، نماز، مسجد و روزه است که با توضیحات تصــویری، جـدول و اینفـوگرافیک و با رویکرد آموزشی در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

سایر ویژگی ها:

1. بررسی دقیق منابع دستِ اوّلِ فارسی و عربی که مورد تایید دفتر مقام معظّم رهبری است.

2. در این مجموعه بیش از 4000 استفتای جدید مورد استفاده قرار گرفته است و سعی شده به بیان احکام تکلیفی «واجب و حرام» و احکام وضعی «باطل و صحیح» مورد نیاز بسنده شود.

3. روزآمدسازی واژه‌ها و یادکردهای فقهی، حذف اصطلاحات نامتعارف و استفاده از چارچوب‌های گوناگون با عنوان «توجّه»، «نکته» و «پرسش» برای توضیح برخی واژه‌ها و آشنایی مخاطب با برخی مصادیق احکام، از نکات در خورِ توجّه در این طرح است که برای نخستین بار صورت می‌گیرد.

4. در مواردی که حکم فقهی را می‌توان به گونه‌ی قاعده‌ای کلّی بیان کرد، مسأله را با عنوان «قانون کلّی» آورده‌ایم تا خواننده در موارد مشابه بتواند به آن مراجعه کند.

5. از نو‌آوری‌ها و جاذبه‌های قابل توجه در این طرح، بهره‌وری از تصاویر و نقاشی‌های آموزشیِ دقیق و کارشناسی شده و همچنین جدول‌ها و نمودارهای کاربردی در کنار متن است.

6. در انتهای هر فصل چکیده و خلاصه‌ای از مطالب هر بخش که در جمله‌هایی کوتاه و روان، ارائه شده است.

7. ارائه‌ی اصطلاح نامه‌ای با معانی سلیس و روان از واژگان دشوار فقهی در پایان کتاب.

گفتنی است این مجلد اولین جلد از مجموعه‌ی کتب «آموزش مصوّر احکام» است و مجلدات بعدی در موضوعات احکام معاملات، پزشکی، بانوان، ورزشی، رسانه، عزاداری، نو تکلیفان و… به زودی عرضه خواهد شد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

مجموعه رساله مصور کودکان (پسر و دختر)؛ دو اثر جدید کانون نشر احکام وابسته به موسسه اطلس تاریخ شیعه می باشد.
آنچه در این مجموعه خواهید دید، آشنایی مختصری با بخشی از احکام نورانی دین مقدس اسلام است که از کتاب «رساله مصور» تهیه و سعی شده با بیانی ساده و متناسب با سن دانش آموزان ابتدایی باشد، اما بی نیاز از یاری والدین آنها در آموزش و تفهیم نمی باشد.

مجموعه حاضر گامی است در راه تحوّل آموزش دین با هدف آسان سازی یادگیری و عمل به احکام که به شیوه ای نو، همراه با تصاویر آموزشی و کمک آموزشی، جداول و نمودارهای کاربردی با زبانی شیوا و روان به بیان احکام مورد نیاز کودکان و نوجوانان پرداخته است.
این مجموعه به صورت مجزا، یک جلد برای پسران و یک جلد برای دختران در قطع جیبی  است.  موضوعات آمده در مجلد پسران وضو، نماز و مسجد بوده و در مجلد دختران وضو، نماز، مسجد و حجاب می باشد.

برای خرید این مجموعه با شماره 09371603074 تماس بگیرید.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

«احكام مصور پوشش بانوان» جلد بيستم از مجموعه كتاب های احكام مصور موضوعی است كه توسط کانون نشر احکام زیر نظر موسسه اطلس تاريخ شيعه روانه بازار شده است . در اين كتاب خبري از كلی گويی های مرسوم در عرصه حجاب نيست. مثلاً حكمی مانند اينكه «زنان بايد بدن خود به غير از وجه و كفين را از نامحرم بپوشانند» در اين كتاب باز شده و با تصاويری مرتبط حدود صورت كه باید پوشيده شود نشان داده شده است. يا خيلی از بانوان حتما شنيده اند كه زنان بايد زينت های خود را از نامحرمان بپوشانند؛ حال در اين كتاب با جواب دادن به سوال ها و استفتاءهايی شرح داده شده است كه زينت چيست و اينكه مثلا حلقه ازدواج هم جزو زينت محسوب مي شود يا خير.


سوال ها و موضوعاتی هم كه در كتاب به آن ها پرداخته شده است مسائل مبتلابه است كه دغدغه امروز است و خيلی از بانوان روزانه با آنها سر و کار دارند. استفاده از اين مصاديق امروزی و جديد برای توضيح احكام موجب كاربردی شدن بيشتر كتاب شده است. در جای جای كتاب در كنار بيان احكام و يا پاسخ به استفتائات، نكات مهمی كه ممكن است مغفول بماند نيز مطرح شده است. همانطور كه بخشهايی نيز با عنوان «بياموزيم» روايات اخلاقی و شرعی را بيان كرده است كه هم موجب تنوع مطالب كتاب است و هم سبب تنبه خواننده و ترغيب بيشتر او به اجرای احكام الهی می شود.

از آنجایی كه اين كتاب فتاوای نزدیک به اکثریت مراجع تقليد را مورد توجه قرار داده است، مي تواند به استفاده عموم بانوان برسد. همچنين جذابيت اين كتاب می تواند يكی از بهترين راه ها برای آشنا كردن دختران تازه به تكليف رسيده با احكام و ضروريات پوشش باشد. برای اينكه دستتان بيايد در اين كتاب پاسخ كدام سوالهايتان را مي توانيد بدست بياوريد بد نيست به خلاصه ای از فهرست فصول و بخشهای كتاب نگاهی بياندازيد:

 مقدمه:

تعريف پوشش و حجاب

پوشش در قرآن کریم

پوشش از نگاه معصومین (علیهم السّلام)

اهمیت و جایگاه پوشش در اسلام

آثار و فواید پوشش بانوان

حکم پوشش:

پوشش در برابر پسر نابالغ

پوشش در کشورهای غير اسلامی

پوشش در مقابل محارم

پوشش در برابر زن

محدوده پوشش در نماز

 پوشش نامناسب در نماز

زمان پوشش:

ظهور نشانه های بلوغ

حضور نامحرم

تشخيص محرم و نامحرم

اقسام پوشش:

در غير نماز

محدوده پوشش

محدوده واجب پوشش

پوشش موهای مصنوعی در نماز

کيفيت پوشش

لباس مهيج

خوش بو کردن لباس

لباس مردانه

و ...

مکان پوشش:

پوشش در عروسی

پوشش در ميهمانی

در برابر خواستگار

عکس گرفتن بدون پوشش

پوشش در نماز:

محدوده پوشش در نماز

کيفيت و نوع پوشش د رنماز

عدم رعايت پوشش در نماز

اصطلاح نامه احکام

برای خرید کتاب، می توانید به صفحه خرید محصولات مراجعه نمایید.